Eterično ulje eukaliptusa se dobija parnom destilacijom lišća eukaliptusa. Ovo ulje je prozirno i ima karakterističan svež, kamforast miris koji osvežava i revitalizuje.
Osnovni podaci i poreklo eukaliptusa
Drvo eukaliptusa, poznato i kao plavi gumeni drvo ili drvo groznice, je autohtono u Australiji. Postoji preko 700 vrsta eukaliptusa, od kojih neke rastu kao drveće, dok druge imaju oblik žbunja. Prvi zapisi o eukaliptusu datiraju iz 1642. godine. Australijski Aboridžini su prvi koristili eukaliptus u medicinske svrhe, praveći infuzije za lečenje bolova, prehlada, sinusa i groznica. Danas se eukaliptus uzgaja i proizvodi širom sveta. Koristi se u kineskoj, grčkoj, evropskoj i ajurvedskoj medicini kao dezinfekciono sredstvo i zbog svojih lekovitih svojstava, uključujući antibakterijska svojstva za ublažavanje simptoma prehlade i gripa.
Primena i kombinovanje eteričnog ulja eukaliptusa
Eterično ulje eukaliptusa je poznato po svom svežem, mentastom i kamforastom mirisu. Odlično se kombinuje sa drugim eteričnim uljima, uključujući ulja od limunske trave, mente, kedra, lavande, cimeta i đumbira.
Preporučene kombinacije ulja
- Osvežavajuća i drvenasta mešavina:
- 2 kapi kamilice
- 9 kapi limunske trave
- 10 kapi eukaliptusa
- 3 kapi kedra
- Topla i začinska mešavina:
- 1 kap cimeta
- 5 kapi kardamoma
- 7 kapi eukaliptusa
- 10 kapi đumbira
- Cvetna i sveža mešavina:
- 12 kapi kadulje
- 7 kapi eukaliptusa
- 5 kapi kedra
Kako čuvati eterično ulje?
Eterično ulje eukaliptusa treba čuvati na hladnom, suvom mestu, daleko od direktne sunčeve svetlosti kako bi se očuvao njegov kvalitet. Uvek ga držite van domašaja dece.
Eterično ulje eukaliptusa ne sme se direktno nanositi na kožu jer može izazvati iritaciju. Pre upotrebe, ulje treba razblažiti u nosaču kao što je kokosovo ili bademovo ulje. Preporučuje se testiranje na malom području kože kako bi se proverila osetljivost. Ulje nije za unutrašnju upotrebu i treba ga držati van domašaja dece.
Zapremina: 10 ml
Recenzije
Još nema komentara.