BESPLATNA DOSTAVA
za vrednost preko 5000
PLAĆANJE POUZEĆEM
po prijemu paketa.
PODRŠKA
pozovi Call Centar
100% BEZBEDNO
plaćanje.
Moguć povrat
15 dana nakon kupovine.
061 623 13 80
Plan ishrane za dijabetičare podrazumeva poštovanje principa zdrave ishrane koja bi pomogla u kontroli nivoa šećera u krvi. Dosta aspekata je važno u definisanju ishrane za dijabetičare počev od definisanja obroka sa namirnicama prihvatljivim za osobe za ovim zdravstvenim problemom, pa sve do jasnog vođenja računa o količini unetih ugljenih hidrata.
Ishrana dijabetičara mora da se svede na konzumiranje najzdravijih namirnica u granicama umerenosti. Uz to je od vitalnog značaja redovno se pridržavati vremenu obroka. S jedne strane, ishrana treba da obiluje hranljivim materijama, dok s druge strane, mora da oskudeva u unosu masti i količini kalorija.
Ako bi trebalo da se izdvoje vrste namirnica na kojima se bazira ishrana za dijebetičare, onda su to svakako intergralne žitarice, povrće i voće. Ovako definisana ishrana je preporučljiva većini osoba i ne mora se ograničavati samo na ljude sa dijabetesom.
U slučaju da imate dijagnostifikovan dijabetis, sigurno ste već dobili uputstva od svog doktora o načinu ishrane. Najbolje bi bilo da se posavetujete i sa nutricionistom kako biste dobili plan ishrane koji je savršen za vaše stanje. Svrha donošenja plana ishrane i sprovođenja istog u praksi je da nivo šećera držite u granicama normalnog. Pored toga, važno je i da se ne gojite, u čemu će vam pomoći dobra ishrana. Na posletku, kroz ishranu ćete smanjiti rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti.
Kroz pravilnu ishranu za dijabetičare sprečavate unos dodatnih kalorija i prekomerne količine ugljenih hidrata. Ako to ne biste uradili, nivo šećera bi prelazio granice normalnog. Kad je nivo šećera van kontrole, onda je i rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema daleko veći.
Najbolji način da držiti nivo šećera pod kontrolom je da se pravilno hranite.
Za neke osobe sa dijabetesom, smanjenje telesne težine može doprineti da se nivo šećera drži pod kontrolom. I ne samo to. Oslobađajući se viška kilograma, činite da se smanji rizik od mnogih drugih bolesti. Gubitak kilograma je moguć jedino ako u svoj život uvedete pravilnu ishranu i fizičku aktivnost.
Postoji jasno pravilo vezano za režim ishrane za dijabetičare: uzimanje obroka napravljenih od zdravih namirnica u preciznim vremenskim intervalima. Važnost poštovanja vremenskih intervala je velika, pošto se na taj način poboljšava iskorišćavanje insulina, koje sam organizan proizvodi ili se pak dobija preko terapije određenim lekovima.
Kako biste sastavili najefikasniji plan ishrane, savetujemo da posetiti nutricionistu. U zavisnosti od vaših sklonosti, zdravstvenog stanja, životnih navika, nutricionista će sastaviti adekvatan plan ishrane. Dodatno će vam pomoći da prevaziđete sve barijere koje vas očekuju u prihvatanju promena u svom životu. Uz prilagođavanje namirnica, veliku ulogu igra i preciziranje porcija adekvatnih vašem telu i nivou fizičke aktivnosti.
Iskoristite nutritivne vrednosti hrane optimalno. Neka vaš izbor budu zdravi izvori ugljenih hidrata sa mnogo vlakna, riba je obavezna, a i masti koje su korisne za srce.
Tokom procesa varenja, šećeri i skrob se razgrađuju u glukozu u krvi. Jednostavni šećeri i složeni skrob se pronađu u različitim izvorima. Usredsredite se na zdrave ugljene hidrate, kao što su: voće, povrće, integralne žitarice, mahunarke (pasulj ili grašak). Mlečni proizvodi sa niskim sadržajem masti, poput mleka i sira su sasvim dobra opcija. Izbegavajte manje zdrave izvore ugljenih hidrata, kao što su proizvodi sa dodatkom masti, šećera i natrijuma.
Dijetna vlakna obuhvataju sve delove biljne hrane koje telo ne može svariti ili apsorbovati. Vlakna pomažu u regulisanju varenja hrane i kontroli nivoa šećera u krvi. Hrana bogata vlaknima uključuje: povrće, voće, orašaste plodove, pasulj i grašak, integralne žitarice. Riba treba da se nađe često na vašem meniju. Konsumirajte ribu koja je korisna za srce najmanje dva puta nedeljno. Ribe poput lososa, skuše, tune i sardine bogate su omega-3 masnim kiselinama i mogu pomoći u prevenciji srčanih bolesti.
Izbegavajte prženu ribu i ribu sa visokim nivoom žive, kao što je bakalar.
„Masti“ koje su korisne Ishrana bogata mononezasićenim i polinezasićenim masnoćama može pomoći u snižavanju nivoa holesterola. Ovo uključuje: avokado, orašaste plodove, ulja kao što su kanola, maslinovo i kikiriki ulje.
Važno je imati na umu da su sve masti visokokalorične, pa je potrebno uzimati ih umereno.
za vrednost preko 5000
po prijemu paketa.
pozovi Call Centar
plaćanje.
15 dana nakon kupovine.
No account yet?
Create an AccountKoristimo kolačiće da bismo poboljšali vaše iskustvo na našoj web stranici.