Ishrana za decu i bebe

Pirinčane pahuljice za bebe su štetne ili bezbedne?

pirinčane pahuljice za bebe

Razmišljajući o prvim koracima u uvodjenju čvrste hrane bebi, pirinčane pahuljice su decenijama bile neprikosnovena opcija. Međutim, u poslednje vreme sve je veća zabrinutost zbog sadržaja arsena (arsenika) koji se nalazi u ovim pahuljicama. U nastavku ćete pronaći informacije koje će vam dati odgovor na pitanje da li davati pirinčane pahuljice bebama.

Arsen se prirodno pojavljuje u zemljištu, vazduhu i vodi. Budući da se pirinač gaji u vodi, jasno da je da se arsen koji se nalazi u njoj vezuje za pirinač tokom njegovog rasta. Arsen je poznat kao kancerogen i može povećati rizik od raznih oboljenja poput kardiovaskularnih i imunoloških bolesti. Istraživanja su pokazala da čak i niske koncentracije ovog metaloide mogu negativno uticati na neurološki razvoj beba.

S obzirom na to da bebe jedu pirinač, i odrasli i deca su izloženi arsenu. Međutim, kod beba ova izloženost izaziva veću zabrinutost. Prema čuvenoj američkoj agenciji FDA, unos pirinča kod beba, pre svega putem pirinčanih pahuljica za bebe, veći je oko tri puta u u srazmeri na telesnu težinu u poređenju sa odraslima. U stvari, ljudi najviše jedu pirinač (u odnosu na svoju težinu) kada su oko 8 meseci stari, što je ključan period za razvoj mozga kod beba.

Nedavno je FDA predložila limit od 100 delova na milijardu neorganskog arsenika u pirinčanim pahuljicama za bebe. Njihova ispitivanja pokazala su da većina pirinčanih pahuljica za bebe na tržištu ili ispunjava, ili su blizu predloženog nivoa. Neke ozbiljne studije savetuju roditeljima da prate količinu pirinčanih pahuljica koje daju svojim bebama. Istraživači su pratili decu tokom nekoliko godina, beležeći količinu pirinčanih proizvoda koje su jeli i analizirajući nivoe arsena u njihovom urinu. Bebe koje su konzumirale pirinčane pahuljice imale su više koncentracije arsena u urinu u poređenju sa bebama koje to nisu konzumirale.

Bioline preporuka

Pirinčane pahuljice Slavuj

Pakovanja od 300 grama ili 3 kg.

pirinčane pahuljice za bebe

Saveti oko uvođenja pirinčanih pahuljica u ishranu bebe

Evo nekoliko saveta za roditelje koji razmišljaju o uvodjenju pirinčanih pahuljica u ishranu svojih beba:

  1. Pratite pravilo „šest meseci“. Pre nego što počnete davati pirinčane pahuljice ili bilo koju drugu čvrstu hranu svojoj bebi, sačekajte dok ne napuni šest meseci. Bebe bi trebalo da se isključivo doje ili dobijaju formulu (ili kombinaciju majčinog mleka i formule) prvih šest meseci života. U ovom uzrastu, majčino mleko, pa čak i formula, pružaju mnogo više hranljivih materija nego čvrsta hrana.
  2. Upoznajte se sa prednostima pirinčanih pahuljica. Postoji nekoliko bitnih razloga zbog kojih su pirinčane pahuljice popularne: lako ih je svariti, ne izazivaju alergijske reakcije kao gluten u pšenici, i dobro ih podnose bebe koje prelaze sa majčinog mleka ili formule na čvrstu hranu. U umjerenoj količini, pirinčane pahuljice i dalje mogu biti deo ishrane vaše bebe.
  3. Pazite na unos. Najintenzivniji razvoj mozga dešava se u prvoj godini života, a ishrana može imati značajan uticaj na ovaj razvoj. Kada bebi dajete pirinčane pahuljice, pratite smernice stručnjaka, koji kažu: nemojte davati pirinčane pahuljice svakodnevno i ne dozvolite da pirinčane pahuljice budu glavni obrok bebe.
  4. Pažljivo birajte proizvođača pirinčanih pahuljica. Nivoi neorganskog arsena mogu varirati u različitim brendovima kako u hrani za bebe, tako i u proizvodima za odrasle.
  5. Raznovrsnost u ishrani. Uvedite druge žitarice u ishranu svoje bebe, poput ječma, kvinoje i ovsa. Birajte jednokomponentne žitarice kako biste videli kako vaša beba reaguje na različite žitarice i izbegavajte one koje izgledaju da izazivaju problem. Kada je vreme da uvedete povrće i voće, sprovodite isti princip i uvodite jednu novu hranu u isto vreme.
  6. Birajte žitarice obogaćene gvožđem. To može pomoći u osiguravanju da vaša beba dobije sve potrebne nutrijente za optimalan razvoj mozga.
  7. Ne zaboravite na druge potencijalne izvore arsena. Arsenik se može naći u različitim namirnicama i drugim izvorima, ne samo u pirinčanim pahuljicama – posebno u podzemnoj vodi. Ako koristite bunar za vodu, redovno ga proveravajte na prisustvo arsena, kao i na druge teške metale poput olova, koji mogu biti štetni za zdravlje beba i odraslih.

Bioline preporuka pirinčanih pahuljica

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *